POVRCHOVÁ ÚPRAVA PARKIET PO BRÚSENÍ ALEBO RENOVÁCII

Drevené podlahy by nemali byť ponechané nedokončené, bez parketovej povrchovéj úpravy, jéj stav sa môže rýchlo zhoršiť kvôli intenzite priechodu a napadnutiu škodcami. Ochranná vrstva je nevyhnutná na zabezpečenie dlhej životnosti a pevnosti parkiet. Povrchová úprava je konečný vzhľad parkiet po renovácii a brúsení. Povrch má mimoriadny význam, pretože definuje estetický a funkčný charakter parkiet. Existujú rôzne možnosti dokončenia parkiet. Je možné získať lesk, polomat/satén alebo matný výsledok v závislosti od povahy ošetrenia a zvolenej povrchovej úpravy. Parkety môžu byť lakované, voskované alebo naolejované. Voľba povrchovej úpravy závisí od typu podlahy a preferencií každého z materialov.

2019-06-12_1130

Príprava parkiet pred dokončením

Pred aplikáciou je potrebné parkety pripraviť. Povrch musí byť dokonale čistý, hladký a rovný. Na tento účel musí byť špina odstránená alebo odbrúsená. , Brúsenie sa vykonáva brúskou. Pre novú podlahu je možné použiť brúsku na leštenie 120. Staré parkety vyžadujú tri po sebe idúce kroky so stále jemnejším zrnom pre dokonalý výsledok. Po každom priechode brúsky je nutné pozametať alebo povysávať miestnosť. Pred dokončením by mali byť špáry a praskliny uzatvorené. Ošetrenie pred hmyzom môže byť tiež užitočné. Nechránené hlavy klincov sa musia odstrániť alebo zatĺcť. V prípade starých drevených podláh je potrebné vymeniť zlomené kusy.

 

  • Vosk: staromódny povrch
  • Lak: jednoduchá úprava
  • Craft Oil
  • Sportive Finish 2-zložkový lak
  • Decking Oil
  • Multifunkční lak
  • Hardwax Oil
  • Jednosložkový polyuretanový lak

 

Rôzne typy povrchovej úpravy.

Vosk dodáva drevu prirodzený a rustikálny vzhľad. Táto povrchová úprava nie je veľmi funkčná, povrch môže byť veľmi klzký. Vosk predstavuje obmedzenia údržby, ktoré sa musia vykonávať pravidelne, navyše chráni len povrch podlahy. Brúsenie je základným krokom pred voskovaním parkiet. Aplikácia tvrdého vosku poskytuje estetickejšiu úpravu a chráni podlahu pred agresiou. Je možné použiť tekutý vosk, tuhý vosk /Hardwax Oil/ alebo enkaustiku. Po leštení je dôležité leštiť podlahu tak, aby bola lesklá.

Povrchová úprava lakovaním je najpoužívanejšia, pretože robí parketu odolnejšiu a zvyšuje jej životnosť. Lak dlhodobo chráni drevo pred škvrnami a škrabancami. Lakovaná podlaha vyžaduje minimálnu údržbu. Brúsenie musí predchádzať lakovaniu parkiet. Uskutočňuje sa v 3 krokoch pre uspokojivý výsledok. Parkety sa potom pred nanesením laku vyčistia.Matné lakované parkety ponúkajú Vášmu interiéru moderný štýl. Môžete tiež zvoliť lesklý alebo polomatný povrch lakovania vašich parkiet.

site by bcz